13.ROČNÍK HOROMIL FESTU NEBUDE NEŠTASTNÝM

20.09.2021
13-rocnik-horomil-festu-nebude-neltastnym

Horomil Fest - festival pre všetkých milovníkov prírody, cestovania, hôr a športu je už trinásť rokov stálou súčasťou kultúrneho života Považskej Bystrice. Za toto obdobie navštívilo festival tisíce divákov a desiatky hostí ako napr. Pavol Barabáš, František Kelle, Peter Hámor, Boris Filan, Martin Nikodým,... Organizátori podujatia – traja kamaráti Martin Holeš, Marek Janičík a Juraj Lukáš si aj tento rok pre divákov pripravili nadupaný program. 

ANDREJ BÁN ČI CHATÁR Z LEGENDÁRNEJ ZBOJNÍČKY

Horomil Fest sa už klasicky koná koncom septembra, 23.-25.9. 2021 v priestoroch kina Mier v Považskej Bystrici. Od štvrtka až do soboty čakajú na návštevníkov nielen pútavé filmy, ale najmä prednášky a diskusie s atraktívnymi hosťami. Snáď najznámejším z nich bude slovenský reportér Andrej Bán, ktorému bude patriť sobotný večerný blok. Tento špičkový fotograf a publicista, držiteľ prestížneho ocenenia Krištáľové krídlo a predovšetkým vojnový novinár, sa zameriava práve na oblasti zasiahnuté vojenskými konfliktmi a divákom porozpráva svoje zážitky nielen z ciest do zahraničia, ale nevynechá ani absurdné príhody zo Slovenska. O sobotný večerný blok sa však Andrej Bán bude deliť aj s ďalšími hosťami: jedným z nich je aj lezec, horský vodca, nosič a predovšetkým chatár zo slávnej Zbojníckej chaty vo Vysokých Tatrách, Miki Knižka. Ďalším nemenej zaujímavým hosťom bude známy slovenský influencer a filmár Patrik Paulínyi.

PREPLÁVALA LA MANCHE

V sobotnom bloku sa diváci môžu tešiť aj na plavkyňu a otužilkyňu v jednej osobe - Soňu Rebrovú. Tá, ako jedna z prvých žien, preplávala Dunaj v treskúcej zime a nezľakla sa ani výzvy, akou bola štafeta cez kanál La Manche, ktorú dokončila dokonca v slovenskom rekorde. No a aby to nebolo málo, toto leto sa rozhodla preplávať všetky najznámejšie vodné nádrže na Slovensku. Atraktívnym hosťom piatkového večera bude aj cestovateľ Peter Dosedla, ktorý navštívil všetkých sedem kontinentov a viac ako stovku krajín. Okrem kultových miest a historických pamiatok však na svojich cestách nevynechá ani rizikové oblasti s najvyššou výstrahou, vrátane krajín, kde prebiehajú občianske vojny a iné násilné konflikty. Ide o veľké cestovateľské výzvy, akými sú napríklad Severná Kórea, Saudská Arábia, Líbia, Niger alebo Sýria. A práve o týchto krajinách bude hovoriť počas svojej prednášky – ale nebojte sa – s patričnou dávkou nadsádzky a humoru.

HOROMIL FEST ZNOVU PRINESIE DVE FILMOVÉ PREMIÉRY

Diváci Horomil Festu sa môžu tešiť aj na poriadnu dávku filmov. A dva z nich budú mať v Považskej Bystrici dokonca aj svoju festivalovú premiéru! Prvým je celovečerný dokumentárny film Bielkokarpatský ovocný poklad, púchovského režiséra Jakuba Cíbika, ktorý rozpráva o ochrane pôvodných stromov v neďalekých Bielych Karpatoch. Druhým je film „Na Liberte okolo Slovenska“, od známej partičky, ktorá si tento rok za svoj cieľ nevybrala žiadna zahraničnú destináciu, ale ako už názov napovedá, zostala doma a na staručkých bicykloch Liberta, obišla Slovensko. Film je vhodný pre všetkých, ktorí majú radi skôr veselšie príbehy. Piatkový večer zase ovládne na emócie bohatý film režiséra Rasťa Hatiara s názvom Nechcený autoportrét, s ktorým vyhral už viacero prestížnych festivalov. Dokument je o vyrovnaní sa so smrťou kamaráta autora filmu, ktorý zomrel počas ich spoločného výstupu v Tatrách. Tajomstvo aj prekvapenie, občas malé poučenie je možné zažiť aj pri sledovaní filmu Cesta hrdinov SNP, kedy sa známy influencer, Patrik Paylínyi, vyberie úplne sám na najdlhšiu turistickú trasu – cestu hrdinov SNP. Nečakajte ale ortodoxný dokument, Patrik je chalan, ktorému stav našej krajiny nie je ľahostajný, a keď sa mu niečo nepáči, tak to aj dá najavo.

RODÁCI A KONCERT RÓBERTA FAPŠA A TOMÁŠA BEZDEDU

Horomil Fest dáva každoročne priestor aj cestovateľom a športovcom z regiónu Považia. Jednou z hlavných tém štvrtkového večera budú bicykle a MTB traily, o ktorých príde na Horomil Fest porozprávať dvojica známa ako Mountain Lovers. Pod touto značkou sa ukrývajú bikeri z Považskej Bystrice: Juro a Daša. Kvôli jazdeniu MTB trailov navštívili viac ako 30 krajín na všetkých svetadieloch, okrem Južnej Ameriky a oboch pólov a pre Horomil si pripravili prezentáciu pozostávajúcu z najlepších zážitkov. Pre veľký úspech, sa aj tento rok môžu diváci tešiť na, dokonca dva, malé koncerty, respektíve hudobné čísla. Prvé z nich sprostredkuje Považskobystričan Róbert Fapšo. Ten inšpiráciu na skladanie piesní často čerpá v prírode, v slovenskom folklóre a počas cestovania. A práve o svojich cestách po svete, bude Róbert rozprávať vo štvrtok večer a diváci sa môžu tešiť aj na krátky koncert tohto známeho folkového muzikanta. No a v piatok bude program uzatvárať ďalšie známe meno z prostredia hudby –Tomáš Bezdeda. Málokto vie, že tento Žilinčan a bývalý finalista prvej série Superstar, miluje okrem hudby aj prírodu a cestovanie. Tieto vášne sa dajú krásne pospájať, ak viete, ako na to. A práve o tom nám príde Tomáš porozprávať, a okrem toho zahrá aj krátky koncert.

LEZECKÁ STENA ZADARMO A SPRÍSTUPNENÉ JASKYNE NAD DOMANIŽOU

Program festivalu Horomil Fest však tvoria aj sprievodné podujatia, ktorým je venovaná pofestivalová nedeľa /26.9./ Už tradične môžu priaznivci Horomil Festu navštíviť jaskyne v našom regióne, ktoré budú sprístupnené vďaka členom Speleoklubu Strážov. Tento rok, sa premiérovo, otvorí podzemie nad Domanižou, kde sa len nedávno podarilo sprístupniť jaskyňu Brcove dziery. Návštevníkov bude sprevádzať ich objaviteľ Jaro „Brco“ Galovič, ktorý zároveň pridá aj nejakú pieseň zo svojho repertoáru. Jaskyňa bude sprístupnená od 10 hodiny, značenou cestou z námestia v Domaniži. Klasicky už býva počas Horomil Festu sprístupnená aj známa Dúpna jaskyňa. Jej prehliadka je však v spolupráci s jaskyniarmi naplánovaná o týždeň neskôr: a teda 3.10. od 10 hodiny. V prípade zlého počasia sa tieto podujatia neuskutočnia. V nedeľu, 26. septembra, bude pre všetkých milovníkov lezenia sprístupnená zadarmo aj lezecká stena HK Manín, ktorá sa nachádza v budove Kauflandu za kinom Mier. Zadarmo bude sprístupnená od 10 do 12 hodiny.

PANDEMICKÉ OPATRENIA

Nestály vývoj pandemickej situácie prinútil organizátorov festivalu čakať so zverejnením programu festivalu do poslednej chvíle a práve preto, bude nevyhnutné dodržiavanie hygienických opatrení (rúško či respirátor nasadený v interiéri, použitie dezinfekcie na ruky a dodržiavanie rozostupov). Napriek týmto správam organizátori: Juro, Martin a Marek veria, že si diváci nájdu cestu na ich festival a že si užijú dobré filmy a atraktívnych hostí. 

Viac o festivale Horomil Fest je možné sa dozvedieť na stránke: horomilfest.sk  alebo na facebookovom profile festivalu.

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri