15. ročník Horomil Festu v Pov.Bystrici je za dverami. Čakajú vás zaujímaví hostia aj svetová festivalová premiéra!

02.10.2023
15-rocnik-horomil-festu-v-pov-bystrici-je-za-dverami-cakaju-vas-zaujimavi-hostia-aj-svetova-festivalova-premiera-

Horomil Fest, festival hôr a cestovania, sa v priestoroch Kina Mier v Považskej Bystrici, koná každoročne počas babieho leta. Pomaly ale isto „dospieva“, čo potvrdzuje aj fakt, že tento ročník bude už 15-ty v poradí. Ide o sviatok pre všetkých milovníkov hôr, cestovania a športu, ktorý každoročne láka veľké množstvo divákov. „V minulosti sme mali šťastie, lebo festival nebol prerušený ani pandémiou. Tento rok však nastala komplikácia, v podobe predčasných volieb, s ktorou sme vôbec nerátali. A keďže je kino Mier už roky využívané ako volebná miestnosť, museli sme festival presunúť na iný dátum. Tým pádom sa nám trošku skomplikovala účasť niektorých hostí, ktorí boli dohodnutí na pôvodný termín. Ale pevne verím, že i napriek všetkým ťažkostiam, ľudia tohtoročný program ocenia. Poskladať ho však kvôli spomínaným okolnostiam, bolo zatiaľ asi najnáročnejšie za celú dobu trvania festivalu.“, vyjadril sa jeden z organizátorov Martin Holeš.

 

Biele peklo a Juraj ŠOKO Tabaček

Horomil Fest privítal už veľkú radu významných osobností. Medzi nimi už bol v minulosti aj slávny slovenský cestovateľ Martin Navrátil – v súčasnosti asi najvýraznejšia osobnosť medzi cestovateľmi na Slovensku. Tento dobrodruh sa navyše tento rok stal aj prvým Slovákom, ktorý prešiel Antarktídu pešo a dorazil až k južnému pólu. Kráčal 1 100 km, pričom počas cesty čelil teplotám od -30 až do pocitovo -70 stupňov Celzia. Organizátori Horomil Festu sa rozhodli oceniť náročný výkon Martina Navrátila a venovali mu sobotný večer.

„V rámci druhého sobotného bloku si ale diváci môžu vypočuť aj rozprávanie známeho slovenského komika, herca a moderátora Juraja Šoka Tabačeka, ktorý od malička miluje hory, chodil do skautingu, dnes aktívne lezie a najmä chodí po našej krajine vďaka relácii S úsmevom po Slovensku.“, pripomína ďalšieho hosťa organizátor Juraj Lukáš. O lezení však divákom povie viac aj ďalší hosť – významný slovenský lezec Martin Krasňanský, ktorý svoju prednášku o súčasnom lezení v Tatrách na pozadí výkonov predošlých generácií, odprezentuje v piatok večer.

 

Viac žien v programe

Tento rok sa diváci môžu tešiť na známe slovenské biatlonistky – sestry Paulínu a Ivonu Fialkové. Tie navštívia festival v piatok večer. „Po minuloročnom úspechu, kedy na Horomil Fest priletela z Francúzska lyžiarka Veronika Veléz Zuzulová, sme sa rozhodli znovu upriamiť na ženy vo vrcholovom športe. V programe nášho festivalu často dominujú muži, ktorí viac inklinujú ku lezeniu či cestovaniu. Každý rok sa pritom snažíme o to, aby bol program čo najviac vyvážený. Preto sme radi, že sa nám na festival podarilo dotiahnuť tieto dve veľké ženské mená slovenského športu – sestry Fialkové“ , vyjadril sa ďalší z organizátorov Marek Janičík.

 

Ďalšou výraznou ženskou športovkyňou v programe je aj Soňa Kopčoková – bývalá profesionálna fitnesska s titulmi Majsterky sveta a aj Európy. Po skončení vrcholovej športovej kariéry sa venovala naplno rodine. Až kým nezistila, že miluje beh v horách na dlhých tratiach. A tak si dnes plní svoje sny v kopcoch, často len sama so sebou a to tak dobre, že je držiteľkou niekoľkých ultramaratónskych rekordov.

 

Hostia z regiónu

Štvrtkový večer už pravidelne patrí hosťom z Považskej Bystrice a blízkeho okolia. Aj v rámci tohto programu sa tvorcovia snažili odprezentovať výrazné ženské osobnosti z nášho regiónu, tentoraz zo sveta vrcholovej cyklistiky. Ale diváci sa môžu tešiť aj na prezentáciu o nevšednej Trans-Carpathia Adventure Rally. Čo to je? Netradičná, orientačná (navigačná) rally je typom závodu, v ktorom posádka sleduje inštrukcie v roadbooku, aby sa dostala naprieč celou trasou až do cieľa. Netradičné cestovanie, zábava, akcia a obrovská túžba objavovať. Vy a vaše auto dostanete zabrať, ako ešte nikdy predtým a predsa sa vám to bude páčiť.

 

Určite zaujme aj prezentácia Jakuba Demáčka, ktorý sa rozhodol, že si chce zalyžovať na každom kontinente našej planéty. Či sa mu to podarilo, sa dozvedia diváci, keď navštívia štvrtkový program Horomil Festu.

 

Martin Krasňanský a Jožo Krištoffy vo východnej stene Mlynárika

Východná stena Mlynárika je považovaná za jednu z najdominantnejších v Tatrách. Výrazný profil v tvare luku, zvýrazňuje jej previsnutosť a kompaktnosť. Odjakživa bola predmetom záujmu horolezcov, ale zdolať ju mohli len tí najlepší. Vzájomné vzťahy výnimočných lezcov môžu byť niekedy väčšou výzvou, ako skalná stena samotná, aj o tom je dokumentárny film  Rasťa Hatiara – Štítová stena.

 

Príbeh kamarátov, ktorí nasledujú svoj sen v novom filme Pavla Barabáša

Každoročne sa diváci na Horomil Fest tešia aj kvôli kvalitným filmom. V tohtoročnom programe sú až dva filmy od Pavla Barabáša. Jeden z nich je film Horský vodca. Od založenia organizovaného vodcovstva vo Vysokých Tatrách uplynulo už 150 rokov. Táto dávna tradícia zostala nezmenená a horskí vodcovia sú stále súčasťou čarovného sveta tatranských štítov. Pomáhajú splniť sny a túžby tým, pre ktorých by boli najvyššie končiare nedostupné. Ale za týmto remeslom sa neskrýva len sloboda, romantika a dobrodružstvo…

 

A druhým je film Veľký kaňon, ktorý je dokonca festivalová premiéra. Nový dokument prináša príbeh kamarátov, ktorí nasledujú svoj sen. Absolvovali mnoho splavov riek a prechodov kaňonov v rôznych častiach sveta. Ich najväčšou výzvou sa stalo splavenie Grand Canyonu, ale na to treba vyhrať povolenie v lotérii. Výborní priatelia sú odhodlaní stráviť mesiac na divokej vode len v objatí neporušenej prírody. „Tento unikátny film ešte nevidelo mnoho divákov, diváci v Považskej Bystrici tak majú od Pavla Barabáša veľké privilégium, ktoré môžu využiť“, pripomína Martin Holeš.

 

Festivalová nedeľa

Samozrejmosťou sú aj sprievodné aktivity, ktoré festival počas niekoľkých dní prináša. „Priamo v kinosále Kina Mier si diváci môžu pozrieť zaujímavú fotovýstavu Považskobystričana Ondreja Králika a jeho unikátnych astrofotografií. Ondrej Králik bol hosťom Horomil Festu minulý ročník a všetkých zaujala jeho náročná tvorba, o ktorej vedel aj skvelo rozprávať. Preto sme radi, že máme jeho fotografie zastúpené na festivale aj tento rok.“, doplnil Marek Janičík.

 

Súčasťou festivalu je aj tombola, ktorá sa pravidelne teší u divákov veľkej obľube. A festival pokračuje aj v nedeľu, kedy si nadšenci lezenia môžu zadarmo vyskúšať lezeckú stenu HK Manín. Vďaka Speleoklubu Strážovské vrchy môžu priaznivci Horomil Festu navštíviť aj Temné závadské jaskyne, ktoré budú sprístupnené aj s výkladom odborníkov. A v neposlednom rade bude sprístupnený aj zrekonštruovaný kaštieľ v Orlovom, v ktorom budú čakať sprievodcovia s výkladom o histórii a aj súčasnom využití tohto legendárneho objektu.

„Kto na Horomil Feste ešte nikdy nebol, tak program funguje v rámci jednotlivých farebných dva a pol hodinových blokov, v rámci ktorých nájdete filmy či prezentácie hostí. Lístky na Horomil Fest sa dajú kúpiť online cez našu webovú stránku www.horomil.sk alebo aj priamo počas festivalu. Všetky sprievodné akcie v nedeľu máme sprístupnené zadarmo. Odporúčame si lístky kúpiť a vyzdvihnúť počas festivalu v dostatočnom predstihu“, doplnil Juraj Lukáš.

Fotky 15. ročník Horomil Festu v Pov.Bystrici je za dverami. Čakajú vás zaujímaví hostia aj svetová festivalová premiéra!

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri