COROS Apex PRO – postrehy z používania
27.07.2021
Športové GPS hodinky ako formu športtesteru som začal prvý krát používať v polovici roka 2015 a od tej doby sa stal mojou nedielnou súčasťou. Zo začiatku to bol základný bežecký model, neskôr pre potreby ultra behov som prešiel na najvyšší model známej značky.
Po rokoch používania predsa len model výrazne morálne zostarol a začal som sa obzerať po niečom novom.
Športové hodinky v mojom ponímaní mi majú slúžiť 24 hodín denne, prakticky ich dávam dole z ruky iba, keď idem do sprchy. Takže, čo by malo byť hlavnými prioritami pre výber? Pre mňa to boli tieto (zoradené podľa vlastnej dôležitosti):
-
Výdrž batérie, vzhľadom na používanie pri ultra behoch, diaľkových niekoľkodňových turistík s obmedzenou možnosťou dobíjania, ultra MTB (napr. preteky Spišských 333 extrém)
-
Navigácia
-
Možnosť merať viacero športových disciplín (cyklistika, MTB, beh, turistika)
-
Spárovanie s hrudným tepovým senzorom
-
Denný monitoring
-
Možnosť notifikácií cez mobil
-
Decentný vzhľad pre 24 hodinové používanie aj v práci
V hľadáčiku som mal niekoľko modelov predovšetkým dvoch výrazných hráčov na trhu. Čo ma dlhšie udržovalo pri pôvodných hodinkách bol fakt, že napriek výbornému novému dizajnu, pridaným funkciám, nebola moja hlavná požiadavka na výdrž batérie dostatočne uspokojená, aby som prechádzal na novší model, alebo bola cena z môjho pohľadu dosť astronomická.
Z tohto dôvodu som aj výber hodiniek dal trocha do úzadia a viac sa povenoval výberu dobrej malej (rozmermi) powerbanky.
Až do chvíle, kým som neobjavil mne úplne neznámu značku Coros. Parametre boli vyhovujúce, avizovaný pomer cena/výkon až rozprávkový. Rýchle som po internete začal zháňať rôzne informácie a po oslovení Vetroplacha a firmy Ralpu o možnosť testovania modelu, ktorý si sám vyberiem, bolo rozhodnuté. Všetky náležitosti sa dohodli a ja už som sa nevedel dočkať dňa, kedy u mňa pristanú nové Coros Apex Pro.
Takže, čo povedať na začiatok? Určite to, že hodinky sú rýchle. Rýchle načítanie gps signálu, rýchle uloženie aktivity, rýchly prenos do aplikácie. A naozaj rýchly. Ale pekne po poriadku.
Po príchode kuriéra som bol natešený ako malý chlapec na Vianoce. Rýchle rozbaliť balenie. Krabička bola štandardného tvaru kocky, v balení sa nachádzali hodinky, nabíjací kábel, jednoduchý návod.
Ihneď po zapnutí išli hodinky na váhu. Hmotnosť je presná, avizovaných 59 g. Po odvážení putovali na ruku, kde v porovnaní s predchádzajúcimi pôsobili oveľa menším dojmom. Podobne pôsobil aj remienok, takže nasledovalo premeranie a výsledok bol taký, že rozdiel bol čisto optický a vyvolávala ho tenšia luneta. Remienok bol naozaj užší, ale rovnakého rozmeru ako majú terajšie modely. Predsa len som porovnával hodinky medzi ktorými bolo 5 rokov.
Nasledovalo nastavenie osobných preferencií. K tomuto účelu slúži veľmi prehľadná a jednoduchá apka. Píšem jednoduchá, ale priznám sa, že zo začiatku som s ňou trocha bojoval, ale upresním aj prečo. Pri starých hodinách som bol zvyknutý, že takmer všetky nastavenia sa robili priamo v hodinkách a apka slúžila, len ako akási nadstavba pre ľahší prehľad aktivít, tak u Coros je apka vlastne prostriedok pre nastavenie hodiniek, osobné nastavenia a prehľady aktivít. Kým som si to uvedomil pomohla FB skupina COROS komunita – Slovensko, kde sa vždy niekto nájde, kto vie veľmi rýchlo pomocť. Takže okamžite po zadaní môjho dotazu ohľadom nastavenia obrazovky, som si uvedomil, že všetko pôjde cez apku a od tej chvíle bolo nastavovanie jedna radosť. Intuitívne, prehľadné, rýchle, keďže nebolo nutné sa preklikávať drobnými tlačidlami na hodinkách cez jednotlivé časti menu.
Ohľadom osobného nastavenia som najviac privítal možnosť nastaviť si obrazovky samostatne pre každý druh aktivity. Aktivít je tu naozaj neúrekom, možno až veľa (osobne využívam Bike, Run, Hike, Strength). Pri každej je potom možné nastaviť až 6 obrazoviek, pričom na každej je možné zobraziť 2-6 polí. Táto možnosť je dostačujúca na sledovanie základných údajov počas aktivity bez potreby prepínania obrazovky. Kto potrebuje viac, ako napríklad čas, tempo kola a pod., môže si vytvoriť ďalšiu vlastnú obrazovku. Prepínanie je veľmi jednoduché buď otočným ovládačom, ktorý je veľmi intuitívny alebo automatickým prepínaním obrazoviek. Pri manuálnom prepínaní však odporúčam, neaktivovať si uzamykanie ovládačov počas aktivity. Stalo sa mi, že keď som mal hodinky na riadidlách na cestnom bicykli, tak bolo v premávke dosť náročné (a aj nebezpečné) odomykať zamknuté hodinky a pretáčať na ďalšiu stranu. Vyriešil som to tak, že som si nastavil na hlavnú obrazovku všetky dáta, ktoré sú pre mňa dôležité počas samotnej jazdy a na ďalšiu a predchádzajúcu som si nastavil doplňujúce údaje, aby stačilo iba jednoduché potočenie ovládačom dopredu alebo dozadu. Na druhej strane sa mi ale tiež stalo, že ak som mal pri jazde na horskom bicykli hodinky na ruke, ktorú som viac vyhol, tak som si náhodne obrazovku zmenil. Stále mi však bezpečnosť a rýchle ovládanie prídu výhodnejšie. Ako som spomínal vyššie, existuje aj možnosť automatického prepínania medzi obrazovkami v istých časových intervaloch.
Po ukončení aktivity je uloženie naozaj rýchle. Čo ma však veľmi milo prekvapilo, bola rýchlosť prenosu dát do aplikácie cez bluetooth. Hodinky mám pripojené prakticky stále k mobilu s nastavením notifikácií na oznamy.
Ďalším zariadením, ktoré mávam pripojené je hrudný pás na meranie tepu. Pás nie je súčasťou balenia, keďže hodinky prednostne merajú tep zo zápästia. Poskytujú však rozhranie ANT+ a Bluetooth na pripojenie rôznych zariadení. Keďže je všeobecne známe, že meranie tepu cez hrudný pás je presnejšie, využívam túto možnosť.
Spomínal som, že hlavnou prioritou pre výber hodiniek Coros Apex Pro bola výdrž batérie. Hodinky som síce nevyužil doteraz na žiadnych ultra podujatiach, ale výdrž batérie jasne ukazuje spotreba počas dlhších bajkovačiek, kedy napr. po 9:20 hod trvajúcej aktivite so zapnutou aktívnou notifikáciou z mobilu a pripojeným hrudným pásom, bola spotreba batérie iba 26%. Pri predchádzajúcom modeli by mi zhruba toľko percent zostávalo do konca jej výdrže. Opätovné nabíjanie je znova veľmi rýchle a hodinky sa nabijú na plnú kapacitu do 1,5 hodiny. Trocha otravná je práca s nabíjacím káblom, keď sa môže stať, že ak nie je naozaj poriadne zatlačený, tak nabíjanie neprebieha a človek o tom nemusí vedieť. Stav energie sa dá krásne zobraziť priamo v hodinkách pomocou grafu a tiež percentuálnym vyjadrením jednotlivých „žráčov“ energie.
Mimochodom. Takmer ku všetkému sa dá v hodinkách zobraziť graf, ktorý sa dá plynule prechádzať pomocou otočného ovládača. Grafika je v tomto prípade na veľmi vysokej úrovni a predbieha aj „vlajkovú loď“ prestížnej značky. Môžete si takto zobraziť priebeh srdcového tepu, nadmorskej výšky, tlaku vzduchu, teploty. Zároveň hodinky informujú o východe a západe slnka, dĺžky slnečného svitu počas dňa, nechýbajú ani bežné informácie klasického športtesteru o spálených kalóriách, prejdených krokoch, vystúpaných poschodiach.
Z ďalších funkcií, ktoré potešia sú to kompas, bežecký metronóm, v dnešnej dobe nápomocný oximeter, ktorý je možné zapnúť v akejkoľvek nadmorskej výške, ukazovateľ výkonnosti v nadmorskej výške nad 2500 m.n.m. Nechýbajú ani klasické funkcie ako budík, stopky, časovač. Samostatnou výhodou je potom nočný režim podsvietenia, ktorý sa využije na dlhších behoch, turistikách alebo bajkovačkách. Hodinky merajú aj kvalitu spánku, ktorú je možné si zobraziť v aplikácii v mobile.
Prejdem ešte k Navigácii ako k funkcii, ktorú som spomenul na začiatku. Nahratie trasy do hodiniek je veľmi jednoduché, stačí obyčajná voľba zdieľania a trasa sa presunie do hodiniek. Hodinky navigujú presne, ponúkajú zobrazenie mapy aj výškového profilu, ktorý je prejdený a ktorý ešte zostáva. V mape šípka pekne zobrazuje aktuálne miesto na predvolenej trase. V prípade, že sa odkloníte z určenej trasy, šípky určia novú trasu, ktorou sa na pôvodnú znova dostanete. Nechýba ani upozornenie, ak sa človek dostane mimo trasu. V prípade používania inej obrazovky ako mapy, navigáciu zabezpečuje šípka, ktorá „behá“ po okraji displeja a určuje správny smer. Čo mne osobne však veľmi chýba, sú prepočty zostávajúceho času príchodu do cieľa (ETE) a prepočet denného času príchodu do cieľa (ETA), tak ako je to pri bežných navigáciách. Hodinky ukazujú iba zostávajúcu vzdialenosť.
V čase testovania hodín prišla s jednou aktualizáciou aj novinka Coros Evo Lab. Malo by sa jednať o pokročilé analýzy únavy, zotavenia, tréningového prínosu a pod. Tieto dáta by mali byť dostupné pre všetky typy činností. Ich zobrazenie by malo byť ako v hodinkách, tak aj v aplikácii. A prečo používam podmieňovací spôsob? Pretože podmienkou pre aktiváciu týchto dát je 7 dňový bežecký tréning, na základe ktorého sú vyrátané prvotné údaje, ktoré sú ďalšími aktivitami v ďalšom období rozširované. Keďže však hodinky používam 99% času na bicykli a bežeckých aktivít sa mi nepodarilo absolvovať koľko bola treba, Coros Evo Lab sa neaktivoval. Mohol som si trocha máknuť, ale beriem to ako zásadný problém pre niekoho, kto behať z nejakého dôvodu nemôže alebo nechce. Keďže Coros Evo Lab nahrádza pôvodné údaje o odpočinku a pod. momentálne k ním prístup nemám. Na druhej strane, je množstvo špecializovaných prístrojov pre bajkerov a hodinky zrejme aj výrobca určuje predovšetkým pre bežeckú komunitu. (Podľa najnovších informácií sa má funkcia preniesť aj na ostatné aktivity a momentálna situácia je iba dočasná, pre vyladenie procesov.)
Čo mi chýbalo pri používaní aplikácie a nemalo však priamy súvis s hodinkami, bolo komunitné zdieľanie priamo v aplikácii Coros, ako súťaže v prejdených krokoch, možnosť vytvárať virtuálne výzvy pre spriatelených užívateľov, porovnanie so spriatelenými užívateľmi.
Celkovo Coros Apex Pro hodnotím ako veľmi podarený model, ktorý pre mňa spĺňa takmer všetky požadované funkcie, ktoré bežne využívam pri outdoor aktivitách. Zároveň pomer cena/výkon pre mňa stále vychádza medzi jedny z najlepších zo všetkých modelov, ktoré som na trhu odsledoval.
Plusy po používaní:
-
Rýchlosť (načítanie GPS signálu, prenos vykonaných aktivít do aplikácie, nabíjanie batérie)
-
Výdrž batérie
-
Dizajn
-
Grafika
-
Otočný ovládač
-
Pomer cena/výkon pri bežných outdoor aktivitách
-
Pomocníci (návody) pre používanie priamo v aplikácii
Mínusy po používaní:
-
V navigácii nezobrazuje zostávajúci čas a čas príchodu do cieľa
-
Pripojenie nabíjacieho kábla, treba skontrolovať, či sa hodinky skutočne nabíjajú
-
Aktivácia Coros Evo Lab zameraná prednostne na bežcov (nastavenie pre ostatné aktivity by malo prísť v najbližšom období)
-
Chýbajúca virtuálna komunita medzi užívateľmi v aplikácii Coros
Lukáš Jureňa
Fotky COROS Apex PRO – postrehy z používania
Súvisiace články:
Diskusia
Top Články - za 30 dní
- Východokarpatská magistrála - nonstop sólo (1351x)
- Nový lezecký sprievodca Demänovskej doliny (1317x)
- Skialp: Piz Bernina 4049m. a Piz Palú 3900m. (1065x)
- Pobeh hrebeňmi nad Brnčalkou (1060x)
- Prvomájový švih považsko-valašský, asfaltový (1022x)
- Od Váhu na Portáš – zombie párty v Javorníkoch (1016x)
- Gipsyho prechod zopakovaný !!! - po 27 rokoch (910x)
- MTB Maratón Rajecké Teplice alebo zablatený nezablatený (899x)
- Skialpinizmus: Gipsyho prechod (891x)
- Nonstop zimný prechod hrebeňa Nízkych Tatier na lyžiach. (795x)
Fórum
- Zázrifské pobehaňä 2023
05.06.2023 - príspevok k diskusii
Fotky tu: https: //uloz.to/tamhle/A3WzZWmF4Yvt#!ZGV5MwR2AQxjAwHlBJAy MGR1LwD1ZKE2JGDgHv5eswSCEmt2Zj== - Východokarpatská magistrála - nonstop sólo
01.06.2023 - príspevok k diskusii
tak toto bola morda! ale krasny kus konca sveta. sak Poloniny su park tmavej oblohy. a kdeze ty do stareho zeleza...take funkcne infrastrukturne kusy ... - Kozí direkt z Visovej
23.05.2023 - príspevok k diskusii
z tejto tury musia boliet hlavne oci a krk, je to obklucene top pozadim. musim to tam ist konecne prebehnut kvoli tomu zazitku. - Prvomájový švih považsko-valašský, asfaltový
22.05.2023 - príspevok k diskusii
paradny vyjazd! tak si slapal az sa ti zadne koleso nacisto zdeformovalo ;), fest divne fotia tie fotaky, a hlavne bicigle. na dolniakoch uz letne po... - Ako si vychutnať Lazovku
28.04.2023 - príspevok k diskusii
pocasie ste mali na objednavku, uzasne krasny den bol. k dokonalosti uz chybal hadam iba svako Ragan s rodinou a dietkami na Brezovej :-). - Ako si vychutnať Lazovku
28.04.2023 - príspevok k diskusii
A ešte link na balík fotiek na uloz.to: https://uloz.to/tamhle/wcaBibnjor9f/name/Nahrano-28-4-2023-v-9-05-19#!ZJIzAGR2AJV5BGSzMTMzZTLlL2MyZJL5pz9vZSRj... - Nový lezecký sprievodca Demänovskej doliny
24.04.2023 - príspevok k diskusii
cely zivot to hovorim, najtazsia vec na svete je papier :-). ale obrazky sa vzdy dobre pozeraju. vreckove formaty sa uz velmi nenosia, jednak, ze tie ...