COROS Apex PRO – postrehy z používania

27.07.2021
coros-apex-pro-–-postrehy-z-pouzivania

 

Športové GPS hodinky ako formu športtesteru som začal prvý krát používať v polovici roka 2015 a od tej doby sa stal mojou nedielnou súčasťou. Zo začiatku to bol základný bežecký model, neskôr pre potreby ultra behov som prešiel na najvyšší model známej značky.

Po rokoch používania predsa len model výrazne morálne zostarol a začal som sa obzerať po niečom novom.

Športové hodinky v mojom ponímaní mi majú slúžiť 24 hodín denne, prakticky ich dávam dole z ruky iba, keď idem do sprchy. Takže, čo by malo byť hlavnými prioritami pre výber? Pre mňa to boli tieto (zoradené podľa vlastnej dôležitosti):

 • Výdrž batérie, vzhľadom na používanie pri ultra behoch, diaľkových niekoľkodňových turistík s obmedzenou možnosťou dobíjania, ultra MTB (napr. preteky Spišských 333 extrém)

 • Navigácia

 • Možnosť merať viacero športových disciplín (cyklistika, MTB, beh, turistika)

 • Spárovanie s hrudným tepovým senzorom

 • Denný monitoring

 • Možnosť notifikácií cez mobil

 • Decentný vzhľad pre 24 hodinové používanie aj v práci

V hľadáčiku som mal niekoľko modelov predovšetkým dvoch výrazných hráčov na trhu. Čo ma dlhšie udržovalo pri pôvodných hodinkách bol fakt, že napriek výbornému novému dizajnu, pridaným funkciám, nebola moja hlavná požiadavka na výdrž batérie dostatočne uspokojená, aby som prechádzal na novší model, alebo bola cena z môjho pohľadu dosť astronomická.

Z tohto dôvodu som aj výber hodiniek dal trocha do úzadia a viac sa povenoval výberu dobrej malej (rozmermi) powerbanky.

Až do chvíle, kým som neobjavil mne úplne neznámu značku Coros. Parametre boli vyhovujúce, avizovaný pomer cena/výkon až rozprávkový. Rýchle som po internete začal zháňať rôzne informácie a po oslovení Vetroplacha a firmy Ralpu o možnosť testovania modelu, ktorý si sám vyberiem, bolo rozhodnuté. Všetky náležitosti sa dohodli a ja už som sa nevedel dočkať dňa, kedy u mňa pristanú nové Coros Apex Pro.

COROS_APEX_PRO

Takže, čo povedať na začiatok? Určite to, že hodinky sú rýchle. Rýchle načítanie gps signálu, rýchle uloženie aktivity, rýchly prenos do aplikácie. A naozaj rýchly. Ale pekne po poriadku.

Po príchode kuriéra som bol natešený ako malý chlapec na Vianoce. Rýchle rozbaliť balenie. Krabička bola štandardného tvaru kocky, v balení sa nachádzali hodinky, nabíjací kábel, jednoduchý návod.

Ihneď po zapnutí išli hodinky na váhu. Hmotnosť je presná, avizovaných 59 g. Po odvážení putovali na ruku, kde v porovnaní s predchádzajúcimi pôsobili oveľa menším dojmom. Podobne pôsobil aj remienok, takže nasledovalo premeranie a výsledok bol taký, že rozdiel bol čisto optický a vyvolávala ho tenšia luneta. Remienok bol naozaj užší, ale rovnakého rozmeru ako majú terajšie modely. Predsa len som porovnával hodinky medzi ktorými bolo 5 rokov.

Nasledovalo nastavenie osobných preferencií. K tomuto účelu slúži veľmi prehľadná a jednoduchá apka. Píšem jednoduchá, ale priznám sa, že zo začiatku som s ňou trocha bojoval, ale upresním aj prečo. Pri starých hodinách som bol zvyknutý, že takmer všetky nastavenia sa robili priamo v hodinkách a apka slúžila, len ako akási nadstavba pre ľahší prehľad aktivít, tak u Coros je apka vlastne prostriedok pre nastavenie hodiniek, osobné nastavenia a prehľady aktivít. Kým som si to uvedomil pomohla FB skupina COROS komunita – Slovensko, kde sa vždy niekto nájde, kto vie veľmi rýchlo pomocť. Takže okamžite po zadaní môjho dotazu ohľadom nastavenia obrazovky, som si uvedomil, že všetko pôjde cez apku a od tej chvíle bolo nastavovanie jedna radosť. Intuitívne, prehľadné, rýchle, keďže nebolo nutné sa preklikávať drobnými tlačidlami na hodinkách cez jednotlivé časti menu.

Ohľadom osobného nastavenia som najviac privítal možnosť nastaviť si obrazovky samostatne pre každý druh aktivity. Aktivít je tu naozaj neúrekom, možno až veľa (osobne využívam Bike, Run, Hike, Strength). Pri každej je potom možné nastaviť až 6 obrazoviek, pričom na každej je možné zobraziť 2-6 polí. Táto možnosť je dostačujúca na sledovanie základných údajov počas aktivity bez potreby prepínania obrazovky. Kto potrebuje viac, ako napríklad čas, tempo kola a pod., môže si vytvoriť ďalšiu vlastnú obrazovku. Prepínanie je veľmi jednoduché buď otočným ovládačom, ktorý je veľmi intuitívny alebo automatickým prepínaním obrazoviek. Pri manuálnom prepínaní však odporúčam, neaktivovať si uzamykanie ovládačov počas aktivity. Stalo sa mi, že keď som mal hodinky na riadidlách na cestnom bicykli, tak bolo v premávke dosť náročné (a aj nebezpečné) odomykať zamknuté hodinky a pretáčať na ďalšiu stranu. Vyriešil som to tak, že som si nastavil na hlavnú obrazovku všetky dáta, ktoré sú pre mňa dôležité počas samotnej jazdy a na ďalšiu a predchádzajúcu som si nastavil doplňujúce údaje, aby stačilo iba jednoduché potočenie ovládačom dopredu alebo dozadu. Na druhej strane sa mi ale tiež stalo, že ak som mal pri jazde na horskom bicykli hodinky na ruke, ktorú som viac vyhol, tak som si náhodne obrazovku zmenil. Stále mi však bezpečnosť a rýchle ovládanie prídu výhodnejšie. Ako som spomínal vyššie, existuje aj možnosť automatického prepínania medzi obrazovkami v istých časových intervaloch.

Po ukončení aktivity je uloženie naozaj rýchle. Čo ma však veľmi milo prekvapilo, bola rýchlosť prenosu dát do aplikácie cez bluetooth. Hodinky mám pripojené prakticky stále k mobilu s nastavením notifikácií na oznamy.

Ďalším zariadením, ktoré mávam pripojené je hrudný pás na meranie tepu. Pás nie je súčasťou balenia, keďže hodinky prednostne merajú tep zo zápästia. Poskytujú však rozhranie ANT+ a Bluetooth na pripojenie rôznych zariadení. Keďže je všeobecne známe, že meranie tepu cez hrudný pás je presnejšie, využívam túto možnosť.

Spomínal som, že hlavnou prioritou pre výber hodiniek Coros Apex Pro bola výdrž batérie. Hodinky som síce nevyužil doteraz na žiadnych ultra podujatiach, ale výdrž batérie jasne ukazuje spotreba počas dlhších bajkovačiek, kedy napr. po 9:20 hod trvajúcej aktivite so zapnutou aktívnou notifikáciou z mobilu a pripojeným hrudným pásom, bola spotreba batérie iba 26%. Pri predchádzajúcom modeli by mi zhruba toľko percent zostávalo do konca jej výdrže. Opätovné nabíjanie je znova veľmi rýchle a hodinky sa nabijú na plnú kapacitu do 1,5 hodiny. Trocha otravná je práca s nabíjacím káblom, keď sa môže stať, že ak nie je naozaj poriadne zatlačený, tak nabíjanie neprebieha a človek o tom nemusí vedieť. Stav energie sa dá krásne zobraziť priamo v hodinkách pomocou grafu a tiež percentuálnym vyjadrením jednotlivých „žráčov“ energie.

Mimochodom. Takmer ku všetkému sa dá v hodinkách zobraziť graf, ktorý sa dá plynule prechádzať pomocou otočného ovládača. Grafika je v tomto prípade na veľmi vysokej úrovni a predbieha aj „vlajkovú loď“ prestížnej značky. Môžete si takto zobraziť priebeh srdcového tepu, nadmorskej výšky, tlaku vzduchu, teploty. Zároveň hodinky informujú o východe a západe slnka, dĺžky slnečného svitu počas dňa, nechýbajú ani bežné informácie klasického športtesteru o spálených kalóriách, prejdených krokoch, vystúpaných poschodiach.

Z ďalších funkcií, ktoré potešia sú to kompas, bežecký metronóm, v dnešnej dobe nápomocný oximeter, ktorý je možné zapnúť v akejkoľvek nadmorskej výške, ukazovateľ výkonnosti v nadmorskej výške nad 2500 m.n.m. Nechýbajú ani klasické funkcie ako budík, stopky, časovač. Samostatnou výhodou je potom nočný režim podsvietenia, ktorý sa využije na dlhších behoch, turistikách alebo bajkovačkách. Hodinky merajú aj kvalitu spánku, ktorú je možné si zobraziť v aplikácii v mobile.

COROS_APEX_PRO

Prejdem ešte k Navigácii ako k funkcii, ktorú som spomenul na začiatku. Nahratie trasy do hodiniek je veľmi jednoduché, stačí obyčajná voľba zdieľania a trasa sa presunie do hodiniek. Hodinky navigujú presne, ponúkajú zobrazenie mapy aj výškového profilu, ktorý je prejdený a ktorý ešte zostáva. V mape šípka pekne zobrazuje aktuálne miesto na predvolenej trase. V prípade, že sa odkloníte z určenej trasy, šípky určia novú trasu, ktorou sa na pôvodnú znova dostanete. Nechýba ani upozornenie, ak sa človek dostane mimo trasu. V prípade používania inej obrazovky ako mapy, navigáciu zabezpečuje šípka, ktorá „behá“ po okraji displeja a určuje správny smer. Čo mne osobne však veľmi chýba, sú prepočty zostávajúceho času príchodu do cieľa (ETE) a prepočet denného času príchodu do cieľa (ETA), tak ako je to pri bežných navigáciách. Hodinky ukazujú iba zostávajúcu vzdialenosť.

V čase testovania hodín prišla s jednou aktualizáciou aj novinka Coros Evo Lab. Malo by sa jednať o pokročilé analýzy únavy, zotavenia, tréningového prínosu a pod. Tieto dáta by mali byť dostupné pre všetky typy činností. Ich zobrazenie by malo byť ako v hodinkách, tak aj v aplikácii. A prečo používam podmieňovací spôsob? Pretože podmienkou pre aktiváciu týchto dát je 7 dňový bežecký tréning, na základe ktorého sú vyrátané prvotné údaje, ktoré sú ďalšími aktivitami v ďalšom období rozširované. Keďže však hodinky používam 99% času na bicykli a bežeckých aktivít sa mi nepodarilo absolvovať koľko bola treba, Coros Evo Lab sa neaktivoval. Mohol som si trocha máknuť, ale beriem to ako zásadný problém pre niekoho, kto behať z nejakého dôvodu nemôže alebo nechce. Keďže Coros Evo Lab nahrádza pôvodné údaje o odpočinku a pod. momentálne k ním prístup nemám. Na druhej strane, je množstvo špecializovaných prístrojov pre bajkerov a hodinky zrejme aj výrobca určuje predovšetkým pre bežeckú komunitu. (Podľa najnovších informácií sa má funkcia preniesť aj na ostatné aktivity a momentálna situácia je iba dočasná, pre vyladenie procesov.)

Čo mi chýbalo pri používaní aplikácie a nemalo však priamy súvis s hodinkami, bolo komunitné zdieľanie priamo v aplikácii Coros, ako súťaže v prejdených krokoch, možnosť vytvárať virtuálne výzvy pre spriatelených užívateľov, porovnanie so spriatelenými užívateľmi.

Celkovo Coros Apex Pro hodnotím ako veľmi podarený model, ktorý pre mňa spĺňa takmer všetky požadované funkcie, ktoré bežne využívam pri outdoor aktivitách. Zároveň pomer cena/výkon pre mňa stále vychádza medzi jedny z najlepších zo všetkých modelov, ktoré som na trhu odsledoval.


 


 

Plusy po používaní:

 • Rýchlosť (načítanie GPS signálu, prenos vykonaných aktivít do aplikácie, nabíjanie batérie)

 • Výdrž batérie

 • Dizajn

 • Grafika

 • Otočný ovládač

 • Pomer cena/výkon pri bežných outdoor aktivitách

 • Pomocníci (návody) pre používanie priamo v aplikácii

Mínusy po používaní:

 • V navigácii nezobrazuje zostávajúci čas a čas príchodu do cieľa

 • Pripojenie nabíjacieho kábla, treba skontrolovať, či sa hodinky skutočne nabíjajú

 • Aktivácia Coros Evo Lab zameraná prednostne na bežcov (nastavenie pre ostatné aktivity by malo prísť v najbližšom období)

 • Chýbajúca virtuálna komunita medzi užívateľmi v aplikácii Coros


 

Lukáš Jureňa

Fotky COROS Apex PRO – postrehy z používania

Súvisiace články:

Diskusia

RE: COROS Apex PRO – postrehy z používania
Čendo 29.07.2021
Zase jeden veľmi dobrý súhrn podareného produktu. Osobne som poškuľoval dlho po Vertixoch ale zostal v systéme Garmin - prešiel som z Fenix3 na Enduro hneď ako vyšli a neviem čo je nabíjačka - navyše som si zjednodušil život - lebo apka a webové rozhranie plus plno aktivít zaznamenaných v systéme predtým. Takže nech slúžia.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri