Dynafit Feline Up Pro

01.03.2019
dynafit-feline-up-pro

Na sezónu 2019 prichystal Dynafit chuťovečku pre tých, ktorí sa radi rýýýchlo preháňajúúúú po teréne a zvlášť do kopca a vyžadujú pri tom, aby so sebou vláčili čo najmenej materiálu. Čiže v podstate pretekové špeciálky (vo veľkosti UK 8,5 len asi 240 g) na kratšie a stredné trate, čím viac do kopca, tým lepšie. Preto aj menší rozdiel výšky päty a špičky, len 4 mm.

 

Vynikajúcu váhu zabezpečuje minimalistický zvršok z tenkej sieťoviny (Minimal Fit), nižšia miera tlmenia, ale predovšetkým novinka od Vibramu – podrážka Megagrip v novej a poriadne odľahčenej verzii Lite Base s novým systémom konštrukcie. Podrobne to vysvetľuje odborník  PRIAMO TU . Nechýba pre Dynafit (aj dizajnovo) typická podpora päty Heel Preloader a nárazy tlmiaca vložka Ortholite. Možno ste sa s topánkami už niekde stretli v priebehu druhej polovice roku 2018. Lebo tu zvolil Dynafit zaujímavú stratégiu - viac ako pol roka pred začiatkom predaja vypustil testovaciu sériu.

 

 

Isto aj preto, aby si vážni záujemcovia „na vlastné nohy” vopred ohmatali priamu konkurenciu iných značiek. Lebo pretekári sú nároční. A tieto boty ozaj nie sú pre každého. Nielen cenou, ktorá svojou výškou kopíruje podobné pretekové náradie. Je to najmä zvršok, ktorý poriadne pevne obopína chodidlo. Kto má vyšší priehlavok alebo širšiu labu, môže mať pocit, že je mu jeho obvyklá veľkosť malá. Podľa výrobcu išlo pri vývoji popri minimálnej váhe a maximálnej trakcii o čo najlepšiu spätnú väzbu a čítanie terénu. Terén je hrboľatý, tak noha musí aj v takejto ľahučkej črievičke poriadne pevne sedieť.

 

 

On ten „Minimal Fit System“ nie je zas až taký minimálny, ako sa to zvonku zdá. Jazyk je pružne spojený so zvrškom aj na bokoch, nielen dolu. Na ňom samozrejme leží sťahovacie lanko a to všetko kryje pružný sieťkový kryt. Lanko neplandá, nezachytáva o konáriky, nešpiní sa a dizajn topánky pôsobí čisto, minimalisticky. A podpora chodidla je ozaj príkladná. Stabilita je najmä pri bočných pohyboch a v naklonených traverzoch neskutočná. Dobrý dojem dotvára ochrana pri zakopnutí, ktorá funguje. Overené veľakrát. Nedobrovoľne :-)

 

 

O výdrži pri týchto botách reč nebola, to sa pri pretekových špeciálkach asi veľmi nerieši, ale mne zatiaľ držia ako nové - a to ich ničím po lesoch a šutroviskách od augusta. Jediné, čo mi zatiaľ na nich vadí, že v snehu mi rýchlo začne byť zima na prsty. Prečo asi... :-)

 

Lebo do lesov, do blata a mokrej trávy, ale aj na veľké kamene sú super. Držia ako prilepené. Taký som mal pocit po prvom obutí, keď som po asfalte bežal do najbližšieho lesa – ako by boli na podrážke prísavky. Dokonca aj na hnusných, olízaných vápencoch, na mokrých koreňoch, a aj na ľade nejaké tie chyby odpustia. Tu už mám podobné dobré skúsenosti s Felinami SL. Vzor na podrážke je dosť riedky, takže sa rýchlo čistí od blata, ale dosť hustý, takže ma ostré kamene (zatiaľ) moc nepopichali. Len do suťoviska (napríklad na Prašivú) a na kamenisté zvážnice by som ich nebral – najmä na bokoch by isto utrpeli. Aj nohy.

 

 

Feliny Up Pro sa najlepšie (veď už podľa názvu) cítia v strmých výbehoch. Tam sa naplno prejaví aj opodstatnenosť doplnkovej opory päty (Heel Preloader) v podobe pásu na vonkajšej strane topánky. Pri ceste nazad dole z kopca už samozrejme cítiť, že pod chodidlom je menej materiálu. Ale aj na dlhých tratiach. Na Ultra Šelmu alebo Nonstop beh by som ich nebral, ale svižné krosy tak do troch hodín – úplne v pohode.

 

 

Na koniec ešte jeden taký osobný postreh: pre mňa turistu nie je žiadny rozdiel mať na nohe o 100 gramov viac či menej. Ale tieto trailovky ma nejako nútia hýbať sa rýchlejšie, dvíhať sa viac na špičky, hrať sa s terénom, lietať po lese... Asi bude niečo na tom slogane, že je to také Ferrari medzi krosovými topánkami.

 

Rišo Pouš

 

Fotky Dynafit Feline Up Pro

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri