Dynafit Ultra 100

22.11.2020
dynafit-ultra-100

Do tretice (dúfam) všetko najlepšie. Lebo po nesmrteľných Felinách Ultra (stále ich používam na kratšie pobehy) prišla až moc rýchla reklamácia ich nasledovníka Ultra Pro (TU). A tak sa mi do rúk a najmä na nohy dostal aktuálny model od Dynafitu s najvyššou mierou tlmenia, určený pre najdlhšie vzdialenosti. Hneď na začiatok treba ale povedať, že to nie je evolúcia predchodcov, ale úplne nový koncept. Vidno to už na prvý pohľad aj na dizajne, preto sem znovu strkám ten porovnávací obrázok z článkov o predchádzajúcich modeloch. Nech je jasné o čo pôjde:

Začnem tentokrát „od podvozka“. Podrážka je úplne nová, od Vibramu presun k značke Pomoca. Agresívnejší vzor, mäkšia zmes, koncept „gliding path“, ktorý má podporovať prirodzené odvaľovanie chodidla po línii v tvare písmena „S“ od došľapu po odraz. Lepšie je to vysvetlené na obrázku v galérii. Ak to bude ako so stúpacími pásmi od tejto značky, aj hore zamrznutým žľabom sa bude dať vybehnúť :-) A tá farba! Stačí rozbehnúť odhadom aspoň trojkové tempo - pri tom lietajú päty dostatočne vysoko, aby človek nepotreboval za tmy smerom dozadu upozorňovať na seba blikačkou, hehe...

Na došľap je topánka celkovo mäkšia ako jej predchodca. Za pocit vyššieho tlmenia môže najmä medzipodrážka. Zmenšil sa síce rozdiel päta/špička z 8 na 6 mm, ale pocit dobrej izolácie od špicatých nerovností ostal výborný. Materiálu je tu asi trochu viac pod nohou ako u predchodcu. Niekto to porovnával s Hokami, ale tieto boty sú oproti nim stabilnejšie, hlavne pri pohyboch do strán - nemám pocit, ako keby som stál na hojdačke. V najširšom mieste síce už netrčia do strán „zuby“ drapákov ako na Ultra Pro, ale istota došľapu aj bočnej stability tu je parádna. Aj keď: predošlé som mal č.43, teraz som musel vziať 44. Na dĺžku síce takmer žiadny rozdiel, ale tie menšie ma trochu tlačili práve na najširšom mieste chodidla. Odspodu. 44 ako uliate, hmmm...

Kompletne iný je zvršok aj šnurovanie. Vpredu okolo nohy len ľahká a tenká sieťka, úplný protiklad masívneho „podvozka“. Pri pohľade dovnútra topánky cez ňu preniká svetlo. Uvidíme aká trvácna bude, samozrejme zasa najmä v najviac ohýbanej časti za prstami. Na obvode je na niektorých miestach potiahnutá takou priehľadnou vrstvou, asi aby dovnútra cez jej póry nešiel bordel až tak moc. Na rozdiel od prednej časti okolie päty je dostatočne pevné zvonku a päta samotná mäkko obložená zvnútra. Nelieta mi v topánke, nehrkoce tam a neodiera ju (ani moje ostrohy) žiadna ostrá hrana výstuže. Len nerozumiem, na kieho je to uško na päte?

Jazyk je zvnútra na bokoch už klasicky prišitý širokými pásmi pružného materiálu, takže pri behaní nikam neuhýba. Tomu pomáha aj oko v jeho vrchnej časti, cez ktoré idú šnúrky. Jeho koniec je mäkko polstrovaný, pri prvom obutí ma aj tak „mäkko“ tlačil do ohybu chodidla, ale to sa mi asi len zdalo pri prvých krokoch. Možno aj kvôli tomu, že som mal aj návleky. Po chvíli už som o tlaku nevedel, jazyk sa uložil.

Najviac zreteľným dizajnovým prvkom je sieťka, kryjúca takmer celé šnurovanie. Pekný výmysel síce, ale ak si chce niekto prispôsobiť šnurovanie v dolnej časti, nemá šancu. Sieťka je inak jemná, priesvitná, čiže myslím si, že prach, blatko a iné drobné „dobroty“ sa cez ňu pretlačia dnu na šnurovanie, ale dostať ich odtiaľ nedokáže možno ani práčka. Samozrejme, že je tu aj pozitívum: pod sieťku sa dajú dobre skryť zamašličkované klasické šnúrky, ktoré znovu nahradili sťahovacie lanko. Vraj „dosť bolo minimalizmu“, ako povedal nemenovaný, dobre informovaný zdroj :-) Každopádne svoju súkromnú potrebu uchytiť predok návlekov som musel vyriešiť malým „tuningom“. Len som spolu so sieťkou prepichol tou zicherkou aj šnúrku – predsa len mi tá sieťka pripadá príliš jemná, tak aby ju návlek moc nenaťahoval:

Z overených vychytávok ostala vložka Ortholite (ktovie prečo je ale prilepená v prednej časti), preveľmi užitočný predný „nárazník“ aj stabilizačný pás okolo päty „heel preloader“. No a nesmie chýbať reflexná leopardia tvárička na hornom konci jazyka. Čo ma teší, že aj cena ostala dobrá, vlastne rovnaká ako u staršieho modelu, aspoň v Skialpshope a na stránke Dynafitu tiež tak.

Čo sa jednoznačne zlepšilo, je celkový dojem z topánok, aj keď toto všetko sú samozrejme len osobné pocity – ale oproti predchodcom sú Ultra 100 ozaj už seriózne ultrabežecké špeciálky. Ľahučké na pocit pri prvých behoch, aj keď úspora 40 g na pár oproti predošlému modelu Ultra Pro sa nezdá veľa. Alebo tú ľahkosť v nohách spôsobovala len detská radosť z novej hračky? Vyskúšal som ich hore aj dole blatami, takže aj poriadne pokrstil, aby tak nesvietili. Hore aj dole hrboľatými cestami, aj poriadne rýchlo po hnusnom makadame, zapadanom lístím, aj po klzkých koreňoch v tmavom lese. A paráda – ozaj veľká istota pri došľape. Na priľnavosť podrážky sa tiež viem spoľahnúť. Na asfalte okrem mäkkého tlmenia aj výborná pružnosť, napriek masívnosti vysoká päta mi nezavadzala pri došľape cez stred chodidla.

Takže botičky mám krátko vyskúšané a pokrstené a môžem ich odložiť na zimný spánok. Ich chvíle prídu s prvými jarnými ultrabehmi, na kratšie pobehania stačia tenšie a staršie papuče. Takto na prvé zoznámenie sú to ozaj najlepšie boty na ultra, aké som mal zatiaľ na nohách. Uvidíme po dlhších kilometroch, okrem sieťky zatiaľ nemám výhrady. Komu by tá sieťka ale moc vadila, je tu aj variant s Gore-texom, kde sa dá čiastočne „odškeriť“, lebo na vnútornom hornom konci je len na takom malom háčiku zaistená, nie o zvršok prišitá. Sranda, že v katalógu tú vychytávku nafotenú nemajú, len v obchode som to videl.

Upresnenia takmer po sezóne (august 2021): Okrem jednej decembrovej šesťdesiatky som v nich začal behať až na jar a šetril som si ich len na vážnejšie akcie, takže ku koncu augusta mali nabehaných len okolo 500 km.V akom biednom stave je tá jemná sieťka na predku, vidno v galérii. Obrovské diery nie kvôli tomu, že by som niekde zavadil o konár, ale len preto, že v tých miestach sa materiál ohýba. Ak chce výrobca niekde šetriť hmotnosť, bolo by lepšie dať preč tú zbytočnú sieťku, ktorá kyje šnúrky a akurát bráni ich nastavovaniu - a nie uberať materiál tam, kde je extrémne namáhaný. Okrem toho ako každé boty, aj tieto sa po dlhšom používaní trochu "zväčšili" a v kombinácii s nemožnosťou dotiahnuť šnúrky je istota došľapu na nerovnostiach, najmä priečnych, doslova "v čudu". Po tatranskej žule sa mi v nich už behá veľmi zle.

Rišo Pouš

 

Zatiaľ čo Riša to ešte len čaká, ja som si tieto nové boty do sýtosti užil už v lete. Posledné roky na moje pobehy používam Hoky Speedgoat 3,4,Evo no našiel som si konečne to čo mi vyhovuje. Na jeden druh pobehu sú však tieto mäkučké papuče nevyhovujúce - a síce na taký môj tradičný a veľmi obľúbený speed/climb/hiking :) tam som potreboval botu s pevnejšou špičkou s ktorou by sa aj dobre liezlo po skale tak do obtiažnosti 3 ale zároveň by mali byť dobre odpružené a stabilné... Po predošlích skúsenostiach s dynafitmi ( zodral som už 3 páry starších ultráčov) som bez váhania siahol po tejto novinke. Výsledok je viac ako uspokojujúci, hneď na prvej túre som im poriadne naložil, ani náznak odtlaku, sedeli ako uliate, tlmenie výborné, boty sú stabilné, špička dosť pevná na to, čo potrebujem a nová podrážka Pomoca drží na skale asi ako ešte žiadna z podrážok, ktoré som zodral predtým... Po sezóne sú síce viac ako mierne "sešlé", nuž ale nešetril som ich na tej suti a pri lezení... ;)

Martin Bartoň 

Fotky Dynafit Ultra 100

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Dynafit Ultra 100
Čendo 25.11.2020
Díky,človeku sa hneď lepšie rozhoduje: :-) Martin tuším testoval aj tie vysoké čižmičky s leopardiou podobizňou čierno zelené. Ako to vyzerá s článkom?Bude?

RE: Dynafit Ultra 100
Ripo 26.11.2020
Pochybujem. Dosť to fláka chlapec :-))) Ale možno sa po tvojej intervencii hecne. Ony tie črievičky sú v podstate Up Pro (len s pridanou gamašou) a o tých som už básnil na Vetromagu.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri