Powerbar ULTRA balíček

07.11.2019
powerbar-ultra-balicek

 V rámci outdoorového boomu sme svedkami aj nebývalého rozvoja ultrapretekov všetkých druhov. Na celom svete je vraj približne 3500 bežeckých pretekov, ktoré si zaslúžia nálepku ultra. V Slovenskej ultratrailovej lige tento rok bodovalo takmer tisíc ľudí...

Čo to ale Ultra je? V jednej slávnej knižke si nájdete pokus o definíciu: "Ultra, to sú vlastne preteky v jedení a pití!" :)

Smiech??! :)

Na ultrabežeckých pretekoch zvyčajne smiech prejde po cca 10 - 12 hodinách. Závisí samozrejme od toho, ako ste pripravení. Hovorí sa, že po smiechu príde plač, v tomto prípade ale prichádzajú najčastejšie problémy so žalúdkom, kŕče, pocity slabosti hraničiace až so stavom omdlievania a podobné "silné zážitky". Nakoniec možno príde rad aj na ten plač...

Tento stav je prakticky vždy sprevádzaný neschopnosťou prijať niečo do žalúdka. 

Nájdu sa pravdaže aj jedinci schopní v závere ultrapreteku dať do seba tuhú stravu. Tí sú ale vzácni, asi tak ako sú vzácni tí ktorí tieto preteky vyhrávajú... A tak sa teraz trochu tomu žalúdku budeme venovať.

s_rozmachom_Ultra_prichádza_aj_uspokojovanie_dopytu_od_špecializovaných_firiem

Používate múdre hodinky alebo šikovný prístroj pri behu? A pozreli ste sa niekedy na podivnú funkciu ktorá vám povie koľko kcal (kilokalórií) ste počas hodiny behu spálili? Bude to približne 300. Je to hrubý priemer. Jasné, že sa bude líšiť podľa viacerých faktorov ale odchýlka zas až taká veľká nebude.

Áno hodina - dve sa dá bežať aj bez veľkého dopĺňania energie. Dobre trénovaný maratónec si vystačí prevažne so zásobami cukrov vo svaloch. Pri pomalšej intenzite vie telo využiť energiu aj z tuku. Aj táto schopnosť však závisí od toho ako ju máte natrénovanú.

Jedna americká maratónska bežkyňa šla na to vedecky. Vypočítala si koľko pri ultra spáli energie a snažila sa počas výkonu priebežne doplniť rovnaké množstvo - vyšlo jej to na spomínaných 300 kcal/hod. S touto taktikou sa jej podarilo vyhrať svoju vôbec prvú stomíľovku...

300 kilokalórií za hodinu je obrovské množstvo...

Ride_počas_jazdy_a_proteín_potom_na_regeneráciu_svalov

To akú taktiku zvolíte vy je čisto na vašich rozhodnutiach. Úlohou tohto článku bude priblížiť vám, ako by sa to mohlo dať... s POWERBAROM.

Elektrolyty_alebo_aj_minerálne_soli,_extra_silný_ionťák

Pôvodom americkú firmu, ktorá vznikla spolu so začiatkom dlhých triatlonov v osemdesiatych rokoch, si tu teraz nebudeme podrobne predstavovať. Dole si nájdete odklik na článok. Skúsime si ale predstaviť aktuálny sortiment výrobkov od renomovaného výrobcu, ktoré by nám mohli pomôcť vyššie načrtnuté problémy zvládnuť.

 

Takže ideme po poradí (inšpirované mojimi nedávnymi skúsenosťami z Javorníckej stovky):

jeden_zo_špeciálnych_nápojov_od_Powerbaru,_energia,_minerály,_aminokyselina,_kofeín

Nápoj: Iso MAX od Powerbaru

Energetickú zložku nápoja tvoria rýchle cukry: maltodextrín,dextróza a fruktóza. Minerály vám doplnia pridané látky: Sodík, Draslík, Chlorid, Vápnik, Horčík. Pre zlepšenie výkonu je ešte pridaná aminokyselina L-Arginin a nápoj obsahuje aj 75 mg kofeínu na 50 g prášku - cca 750 ml nápoja.

Počas ultra je veľmi dôležité prijímať priebežne dostatočné množstvo sodíka. Ak by niekto chcel ísť na čistej vode, tak pri dlhodobej záťaži, keď telo stratí potením obrovské množstvo sodíka, môže dôjsť ku ohrozeniu funkcie krvného obehu a srdca...

Tyčinky:

Pred pretekmi ešte máte šancu na pokojné prežúvanie a dať si energetickú tyčinku je luxus, ktorý treba využiť. V pokoji ju môžete zapiť vodou. Nehanbite sa a dajte si pokojne aj dve.

Začína beh a zrazu je človek rád, keď do seba dá pár glgov ionťáku bez toho, aby ho to výrazne obmedzovalo. V ultra je ale tempo predsa len nižšie, a tak sa dá do seba dostať aj gel. Vývoj od prvých dlhých triatlonov prešiel dlhú dobu a tyčinku "lepivku", ktorú si kedysi triatlonisti odbalenú a naporcovanú lepili na rámy svojich bicyklov, už dnes počas výkonu nahradili gely.

Poverbar má vo svojom sortimente hneď tri rôzne druhy výrobkov na tejto báze:

Powergel_od_Powerbaru

Klasický Powergel je len mierne hustý, dobre sa prehĺta a stačí ho zapiť malým glgom vody - a hotovo. Príchute sú rôzne, každý si vyberie svoju. Výrobok už má pridaný sodík. Dôležité je sledovať obsah kofeínu. Keďže kofeín už máme v malom množstve v ionťáku, tak odporúťam na prvé dve tretiny hlavne gely bez neho. Kofeín sám o sebe vie veľmi pomôcť v závere, určite pomôže i ráno na prebudenie, ale jeho dlhodobé užívanie má za následok odvodnenie a vyplavovanie minerálov. A tie nám treba!

Použitie gelov počas pretekov je dobré si otestovať a nacvičiť vtedy, keď o nič nejde. Ak vám niektorý nesadne chuťovo, nevzdávajte sa a skúšajte iné príchute alebo výrobok.

Hydrogel_je_špeciálna_forma_riedkeho_gelu,_netreba_ho_zapíjať

Top výrobkom a zároveň mojím najobľúbenejším od Powerbaru je Hydrogel. Je to v podstate trošku zriedený Powergel, rýchlo a ľahko sa konzumuje, nie je potrebné ho ničím zapiť. Na výrobu ovocných príchutí sa používa prírodný koncentrát. Pomarančový chutí ako Sunquick, kedysi známy pomarančový sirup. 

Môj špeciálny tip na využitie Hydrogelu je aj počas zimných túr v horách. Tam má človek často vody menej ako by potreboval a v závere, keď už je totálne dehydrovaný, tak práve hydrogel je to, čo sa vždy dá do seba vyliať. ;)

energetické_ovocné_smoothie_s_obsahom_sodíka

Ovocný Smoothie. Veľký konkurent Hydrogelu. Ovocné pyré, ale s dvojnásobným obsahom sacharidov ako ovocná taštička, ktorú kúpite v potravinách. S pridaným sodíkom a bez pridaných éčiek či škrobu... Bol som zhrozený, čo všetko sa do niektorých ovocných smoutíkov, ktoré nájdete v potravinách, pridáva.

Tento výrobok odporúčam hlavne všetkým, ktorí by mohli namietať voči Powergelu. Tá chuť "Smoutíka" je výborná a zanechá aj v žalúdku aspoň trochu pocit sýtosti.

Všetky tieto tri výrobky majú približne rovnakú energetickú hodnotu na balenie... + - 100 kcal

špeciálna_kombinácia_aminokyselín

Pri Ultra výkone nie je zlé primiešať si do taniera aj nejaké tie aminokyseliny. Pomôžu s lepším fungovaním motora. Už ste pridávali do nafty niekedy additíva? :)

tekuté_magnézium_+_B6

Kŕče! Otázka neznie či prídu... Ale kedy. A aj keď usilovne prijímate minerálne soli v nápoji + sodík máte v každom gele, tak vaše do biela sa farbiace tričko ich obsahuje na konci vždy aj tak viacej, ako ste ich do seba dostali.

Tekuté magnézium v kombinácii s vitamínom B6, nazývaným aj vítamínom športovcov. Prakticky všetci trpia na jeho nedostatok. Ampulka, ktorú by ste pri podobných aktivitách asi mali mať vždy pri sebe. Dve sú viac ako jedna a jej užitie má oveľa väčší účinok ešte pred prvým kŕčom, ako až potom...

Na Javorníckej stovke som mal tú česť a aj to šťastie fuknúť ju do seba ešte včas a rýchlym nástupom účinku som bol fakt prekvapený...

Tu treba pokorne priznať, že tréning nám tieto dobroty nenahradia. Ale pomôcť môžu a to už je na každom, ako ich využije.

na_záver_preteku_keď_už_je_naozaj_zle_tak_potom_toto:_Hydrogel_Cola_+_100mg_kofeínu,_účinok_do_5_minút_foto:_R._Pouš

"Na začiatku sú veľké ciele a predsavzatia a na konci už ide len o to neogrcať si tenisky!"

Aj tento citát si nájdete v už vyššie spomínanej knižke. Áno priznal som si nakoniec všetky chyby, keď si spomínam akú krízu som dostal v závere J100. Cítil som, že nechcem dať do seba nič. Žalúdok bol proti. So sebazapretím som ale nakoniec predsa len jeden Hydrogel s kofeínom do seba dostal a za pár minút som už zase klusal...

Ak totiž ide človek dlhý výkon "na gely", musí si starostlivo strážiť ich pravidelný prísun, Samozrejme môže energiu prijať aj inou formou, ale jednoducho ju do seba musí dostať. Ak si na to nedá pozor, tak negatívny účinok sa dostaví rýchlo...

Javornícka_stovka_a_najlepšie_riešenie_keď_počas_behu_do_seba_nič_tuhé_jednoducho_nemôžete_dať...

Počas spomínanej stovky som okrem spomínaných výrobkov do seba už dostal iba pár banánov a veľa coly. Pevnú stravu jednoducho počas výkonu nie som schopný prijímať. Možno to máte ináč, ale s tým čo lejete do nádrže sa oplatí experimentovať. Veľa silných zážitkov pri Ultra praje

 

Martin Bartoň

 

Epilóg: 14 hodín X 300 kalórií = 4200 kcal, to sa rovná 42 gelom ;)  Ja som ich počas J100 zjedol iba asi 12, bolo to málo... 

Viac o celom sortimente sa už dozviete tu:  POWERBAR

 

 

 

 

 

 

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Powerbar ULTRA bal
Ramil 08.11.2019
Tie tuby vyzeraju zaujimavo. Nebojite sa o svoje srdce/zdravie?

RE: Powerbar ULTRA balíček
Martin 09.11.2019
Ano, bojím sa. Ultra rovnako ako extrémy v horách nie sú rekreačné športy. Správne dopĺňanie živín je práve tu veľmi dôležité...

RE: Powerbar ULTRA balíček
Ramil 09.11.2019
Musi to byt syntetika? Neexistuje nieco prirodne? Vdaka za reakciu. Pekny den

RE: Powerbar ULTRA balíček
sherpa 09.11.2019
lukulske hody toto....lem keby netrebalo telo behac ;-)

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri