Predstavujeme: čelovka Fenix HL40R

04.07.2018
predstavujeme-celovka-fenix-hl40r

Je to už pár rokov čo sa Vlado Plulík na hrebeni Vysokých Tatier pri svojom zimnom sóle, doteraz nezopakovanom pasoval s najväčším problémom - svietením v noci. Keďže pri prechode hrebeňom išiel celé dve noci a svietil si pomocou čelovky s klasickou žiarovkou nabíjanou štvorcovými baterkami tak druhú noc ostal bez svetla a musel núdzovo bivakovať a čakať na ráno...

Rovnako pri prvom nonstop prechode Nízkymi Tatrami na lyžiach z Kráľovej hole na Donovaly sa pre Pacha (P.Bičiana) stala otázka svetla tou základnou a prechod dokončil potme bez svetla... 

Nie je to tak dávno, čo boli prelomové momenty na horách silno ovplyvňované dnes už tak banálnou časťou výstroje. Časy sa zmenili, nástupom diód dnes už aj s priemernou čelovkou dokážete nadpriemerné veci... a tak dnes si tu predstavíme novinku od výrobcu čeloviek o ktorom idú iba samé chvály... FENIX

zoomovanie_sa_dá_v_pohode_robiť_aj_v_rukaviciach

Fenix HL40R je jednou z noviniek čínskeho výrobcu, ktorý už dlhšie kýve s trhom v tejto oblasti. 130 gramová čelovka s možnosťou naklápania sa dá úspešne používať pri všetkých outdoorových športoch, samozrejem okrem potápania, vodotesnosť výrobca udáva do hĺbky jedného metra :D

 

Vynikajúcou vlastnosťou je možnosť zoomovania otáčaním okrúhlej časti reflektora. Pomocou neho si nastavíte silu svietenia a šírku svetelného kužela aký potrebujete (43-147metrov). V tomto modeli je použitá biela LED Cree xp-l HI V2 dióda so životnosťou 50 000 hodín. Čelovka má zabudovaný akumulátor s kapacitou 2000 mAh, ktorý sa dobíja cez USB konektor.

naklápanie_dopredu,_čelovka_pevne_drží_v_zvolenej_polohe

K dispozícii je 7 režimov svietenia. Pri najslabšom môžete čítať 200 hodín, pri 300 lumenoch bude čelovka svietiť nepretržite 4,5 hodiny, k dispozícii je ešte režim BURST kde po zapnutí bude 1 minútu svietiť 600 lumenov, potom sa automaticky vráti do nižšieho režimu.

Vyrobená je z odolného plastu a leteckej zliatiny hliníku. Pôsobí robustne, pevne a odolá pádu z výšky minimálne 1 metra. Vzadu má zdvojené popruhy s reflexnými prvkami.

Pri behu nebudete potrebovať plný výkon kým sa nedostanete do orientačných ťažkostí, potom už určite oceníte aj tých 600 lumenov na polohe Burst. Ak sa ale chystáte v noci pohybovať na bajku alebo na lyžiach tak tu už využijete túto čelovku určite naplno. Možnosť pohodlného dobíjania je výborná hlavne pri častých tréningoch potme. Pri správne volených režimoch by vám čelovka mal vydržať svietiť celú noc na jedno nabitie.

dvojitý_popruh_vzadu

Pri balení sa na celonočnú akciu alebo prípadne ešte niečo dlhšie tak tam už určite treba so sebou zobrať aj záložnú čelovku. Ja pri skialpových prechodoch používam čelovky vždy dve bez ohľadu na výdrž bateriek prípadne dobíjacieho akumulátora.

To, čo sa stalo aktérom pri prvom opakovaní skialpového Gipsiho prechodu vo Vysokých Tatrách (film Akceptácia) by malo byť varovaním. Dodám len, že už počas prvej noci im jedna nová čelovka (nie Fenix) vypovedala službu...Viac ako jednu celú noc tak museli ísť dvaja pri svetle jednej čelovky.

O tom ako sa čelovke Fenix darilo pri našich nočných výletoch vám budeme prinášať postupné informácie. 

Viac o čelovkách Fenix a o potrebnom príslušenstve sa dozviete tu:

www.kronium.cz 

 

M.Bartoň

 

Fotky Predstavujeme: čelovka Fenix HL40R

Diskusia

RE: Predstavujeme: čelovka Fenix HL40R
sherpa 04.07.2018
Martin, este by to chcelo ukazat ten konektor a krytku odchlipenu. celovka sa bude dat nabijat asi aj z powerbank, co je celkom sikovne v tejto IT dobe. ale ako pises, 2 celovky, to je zaloha. ved vzdy sa kriticke veci brali v 2 ks > ladovcove bryle, cakany, nahradne macky pre dvojicu, nahradne pasy, ponozky. ja som uz tiez druhou celovkou zachranovalo v noci aj ked iba na nizine :-). paradoxne, aj stara celovka s halogenkou {Petzl winter edition na 4,5 V stvorcovu baterku} dobre sluzi a ma aj nahradnu ziarovku! a toto nema uz ziadna moderna 1-LEDka.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri