Predstavujeme: nohavice Karpos Lyskamm

30.12.2018
predstavujeme-nohavice-karpos-lyskamm

Na svižné skialpové túry sa mi na spodok osvedčila kombinéza. Nohy znesú viac zimy ako vrch tela a keď dám pod ňu ešte nejaké to termo, úplne stačí. Neplandá vo vetre, neobmedzuje v pohybe, bráni snehu dostať sa predkom do lyžiarok... Lenže čo keď niekde na hrebeni poriadne fúka? Alebo len pri dlhšom čakaní na spoj - to chce niečo teplejšie.  A odolné voči vetru. Voči dažďu až tak nemusí byť, v zime človek zmokne skôr zvnútra, ak zle „navrství“. Zároveň by to malo byť malé, skladné, nech to nezaberá v batohu veľa miesta. A samozrejme čo najuniverzálnejšie, žiadna núdzovka, v ktorej sa nedá celý deň pohybovať. Teda celostranové zipsy, aby sa to dalo vetrať a rýchlo obliekať bez vypínania z lyží. Chce to aj pružný materiál – nech sa dá natiahnuť krok.

 

 

Nohavice Lyskamm spĺňajú požadované parametre takmer dokonale. Sú veľmi dobrým kompromisom medzi minimalizmom rozmerov a technickými vlastnosťami. Ich meno nie je náhoda – Lyskamm je dvojvrcholový masív (4532 m) vo Walliských Alpách na švajčiarsko-talianskej hranici, zapísaný do dejín skialpinizmu prvozjazdom sv steny z júna 1974 v podaní Heiniho Holzera.

 

 

Spomínaný minimalizmus (okolo 300 g) zabezpečuje jemná „padákovina“ vrchnej vrstvy, nekryté zipsy, nula vreciek (no, aspoň jedno núdzové mohlo byť), pružný pás bez uťahovania šnúrkami či opaskom, žiadne traky. Podobne ako pri bunde, aj tu vznikne po zbalení malý balíček, pri ktorom neriešim, či si ho do batohu hodím alebo nie. Uvidíme, ako bude materiál odolávať slovenským horským kriakom, vyšľachteným samotným majstrom Freddym Kruegerom :-) Po skúsenostiach s ešte jemnejšie pôsobiacou bundou Karpos Airbag sa ale veľmi nebojím.

 

 

Technické vlastnosti má na starosti najmä Polartec Alpha 60 – výrobca sa na svojej stránke chváli, že materiál bol vyvinutý pre americké špeciálne jednotky, aby poriadne hrial a zároveň dýchal a tiež rýchlo vyschýnal v bojovom nasadení, kde sa na prezliekanie isto veľmi nemyslí. Tak musíme byť tým Amíkom vďační :-) No ale na to, aké sú tie nohavice ľahké, tenké a zbaliteľné, hrejú teda fest.  Okrem toho spakovanie do minimálneho objemu materiálu na funkčnosti neuberá, ani ľahké pranie.

 

 

Spodky nohavíc sú v záujme vyššej odolnosti z Cordury a navyše vďaka miernej elasticite pekne obopínajú zavreté aj otvorené komíny lyžiarok. Zipsy sú samozrejme YKK a samozrejme dvojité - bežce zhora aj zdola. Takže vetraciu dieru si možno spraviť podľa potreby - polohou aj veľkosťou. Zhora sú zipsy kryté malou odopínacou „garážou“ na páse, takže sa samovoľne neotvoria.

 

Vetrací_otvor_podľa_potreby._Pomôže_skôr_takýto_väčší,_hrejú_fest.

 

Dizajn nohavíc je decentný, jednoduchý. Tmavosivá farba so žltými doplnkami samozrejme perfektne ladí s bundou rovnakého mena. Logá a nápis Karpos nemôžu chýbať, ale myslelo sa aj na bezpečnosť v noci : reflexné prvky sú všité v dolnej bočnej časti pri zipsoch. Takže nielen na skialp, ale aj na rýchle vybehnutie z domu za tmy a v zime sú nohavice dobré, celodenná pešia túra ich tiež neurazí. Predajná cena je samozrejme odrazom vývoja a výskumu, nie miesta výroby. Dovozcom a jedným z predajcov je Davorin.sk

 

Rišo Pouš

 

Fotky Predstavujeme: nohavice Karpos Lyskamm

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Predstavujeme: nohavice Karpos Lyskamm
sherpa 16.01.2019
tomuto nadsencovi vybavte tieto slusne gate.....chudak nahy beha v tom bielom svinstve... https://www.cas.sk/clanok/790463/toto-je-slovensky-terminator -na-klak-vybehol-len-v-sortkach-pri-galerii-vas-poriadne-zamrazi/ Riso, nestretol si ho este tam dakde?

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri