Gély a jonťáky X-iont: skúsenosti po sezóne

04.12.2017
gely-a-jontaky-x-iont-skusenosti-po-sezone

Ultrášska sezóna (aspoň pre mňa) skončila, je čas stručne zhodnotiť aj dojmy zo sofistikovanej športovej chémie značky X-iont, ktorú som vďaka firme Sloger dostal možnosť ochutnať a vychutnať v hojnom množstve, taaaakže sa aj iným ušlo, taaaakže dojmy to hádam nebudú len čisto subjektívne.

 

Najprv jonťák: X-IONT Speed hypo je univerzálny sirup na zavodnenie a mineralizáciu pred výkonom a počas výkonu, ktorý podporuje aj vysokým obsahom kofeínu. Dokonca takým vysokým, že na etikete je upozornenie pre registrovaných športovcov. No, neviem či je toto práve dobrá cesta k vyšším predajom... Chemické zloženie som inak neskúmal ani neporovnával s konkurenciou, obmedzím sa na konštatovanie, že jablková príchuť bola fakt jablková a chutila, ani sa mi počas stoviek neznechutila. Žiadne krútenie čriev som nezažil, ani zlepené ústa, zato taký mierny prílev energie pár minút po napití hej. Používal som približne podľa návodu nariedený nápoj, hlavne v prvej polovici stoviek, potom už mám skúsenosti, že môj žalúdok začína odmietať spolupracovať, tam už radšej viac chlípem kolu. Ale žalúdok neprotestoval ani pri tejto malinovke. Takže spokojnosť. Maličké výhrady mám len ku praktickosti fľaše. Na vrchnáku je nastoknutá aj odmerka, ale po prvom použití ju tam asi už nik takú lepkavú nevráti, že? Lepšie by bolo integrovať ju priamo do vrchnáka. Aj by sa na plastoch ušporilo...

 

 

X-FUEL speed a X-FUEL maraton sú energetické gély. Okrem poriadneho kopanca, ktorý zabezpečuje konská dávka rýchlych cukrov, sú tu malé rozdiely v zložení. Speed má prídavok taurínu a kofeínu, takže jeho účinok som cítil rýchlejšie a mohutnejšie. Nezaerdžal som síce ako Fantozzi na bicykli, ale po nejakých piatich minútach som začal o poznanie ochotnejšie prepletať nohami. Pred prudkými a dlhými stúpaniami a ako východisko z kríz – dobrá pomoc! Maraton som používal častejšie, na pravidelné doplnenie energie najmä v druhej polovici stoviek. Tu zase najmä preto, lebo keď žalúdok už nič nevie prijať, ale energiu doplniť treba, gél sa dá. Ak nie aj celý naraz, tak po častiach nebol nikdy problém. Uzáver tuby je spoľahlivý. Príchute som veľmi nerozoznával, mal som dojem, ako keby som cucal med – podobná konzistencia a najmä tá extrémna sladkosť. Ešte ten Speed sa mi zdal trošíčka menej sladký.

 

 

Spokojný som s veľkosťou gélu: 75g je dosť a navyše pri zbežnom porovnaní s doteraz používaným Nutrendom rovnakej veľkosti sa mi zdá, že tu je napchatej viac energie. Nutrend ma vydržal dobíjať 1,5 hodiny, X-iont dlhšie, okolo dvoch hodín. Takže na stovku mi ich stačilo 5-6. Veľmi praktická je forma „zubnej pasty“, lebo to znamená, že nemám zalepené ruky a vrecká od zvyškov gélu, keď po jeho vycucaní nemám obal kam odhodiť a nesiem ho so sebou. Pri trhacích obaloch to bolo bežné. Čo ale treba vylepšiť, sú dve veci. Po prvé: plomby. Tie malé kúsky fólie, kryjúce hrdlo tuby. Majú malý presah, čiže zle sa chytajú zubami a sú príliš silno prilepené, takže idú zle dole a trhajú sa.

 

 

Po druhé, špicaté rožky tuby - vždy pred pretekmi som ich musel obstrihať do guľata, predsa len odľahčené ultrahandričky nie sú moc odolné, keď do nich niečo také ostré (aj keď len plastové) pár hodín zadiera. Dieru v batohu by som nerád utŕžil. Tu je porovnanie pred tuningom (vľavo) a po ňom:

 

 

No a aby to nebolo len čisto subjektívne, spáchal som malú známkovaciu tabuľku a rozposlal ju piatim nešťastníkom, ktorým sa z mojich zásob ušlo ochutnať oba gély. Tu je výsledok našich dojmov v číslach (známky ako v škole):

 

Tak. Moje dojmy z používania sú prevažne pozitívne. Tie drobnosti „technického charakteru“ nie sú veľmi podstatné (zuby a nožnice má doma každý, niekto aj so sebou). Nejaké strašné rozdiely v zložení som nikdy neriešil, energiu ktorú potrebujem mi najmä gély dodávali spoľahlivo, na mojej „turistickej“ výkonnostnej úrovni je to úplný luxus. Odporúčať nebudem nič, na to má každý vlastnú hlavu. Je to proste ďalšia možnosť na bohatom trhu s doplnkami športovej výživy. Hough!

výrobky X-Iont si môžete zakúpiť tu 

Rišo Pouš

 

 

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Gély a jonťáky X-iont: skúsenosti po sezóne
sherpa 04.12.2017
ako by Jano povedau: nigdaj by som netusil, ze tie cukrove cibebne budu do zubnej pasty dnuka zatvarat :-). no ale uz ked je taka moderna doba, rychlo cucnut, rychlo vys.......ale podstatnie je tak, ze to hlavnie sa nezmenilo > rychlo do ciela na bednu dobehnut.

RE: Gély a jonťáky X-iont: skúsenosti po sezóne
Ripo 05.12.2017
Rýchlo cucnúť a rýchlo bežať to hej, ale to medzitým netreba, a to je super :-)))

RE: Gély a jonťáky X-iont: skúsenosti po sezóne
j.c. 05.12.2017
.. Skialpová sezónka už vraj začala .. ohľadom spomänutých gélov .. maraton som užíval pred a speed počas , vrelo odporúčam pre všetkých ski-šľapačov .. možno aj pre apačov .. dobrý vietor nielen vo vlasoch pre všetkých ..

RE: Gély a jonťáky X-iont: skúsenosti po sezóne
Čendo 05.12.2017
j.c.,na Snehovej vlocke spominal Rosťa len pivo a poldeci,žiadne gely :D

RE: Gély a jonťáky X-iont: skúsenosti po sezóne
jc 07.12.2017
... Óooo k .. a .. takže Rosťa ... odteraz bude musieť začať chlastať so mnou .. PS 1 : pred - maraton , počas - speed a po - pivo a poldeci .. PS 2 : po -- kvalitnej whisky a tuhému espressu sa aj tak nič nevyrovná .. :-)

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri