La Sportiva Crossover – ideál na beh biednou zimou

05.01.2021
la-sportiva-crossover-–-ideal-na-beh-biednou-zimou

V poslednom čase viacerí výrobcovia trailovej bežeckej obuvi začali častejšie ponúkať aj špeciálky na pobehovanie v snehu či blate. Takmer nevyhnutnou súčasťou takýchto maratóniek je integrovaná gamaša, goráč (alebo iná membrána) a mäkká podrážka s agresívnym vzorom. Už dlho som nad niečím takým špekuloval, lebo v zime celý deň s mokrými nohami pobehovať, to nie je ktoviečo. A aj za snehom musím posledné roky chodiť stále dlhšie peši, s lyžami na chrbte – a vibramy sa mi do batoha nezmestia. La Sportiva má v ponuke takéto modely rovno tri. Blizzard má aj kovové hroty, Uragano je zas najľahší a asi najviac odpružený, Crossover niečo medzi nimi. Ten ma zaujal najviac, najmä kvôli gamašiam, ktoré sú rozopínateľné a moc sa nepodobajú na tie od Inov8, ktoré už dlho nosím. Dajú sa v hornej časti stiahnuť gumičkou. Jednoduchšie „ponožkové“ gamaše majú zvyšné dva modely. Ceny týchto „kapcov“ síce nie sú ľudové, ale v  ADAMŠPORTE som dostal parádnu zľavu, no nekúp to :-)

https://www.lasportiva.com

Takže: celým menom Crossover 2.0 GTX. Sadli mi o pol čísla väčšie (43,5) ako zvyknem nosiť. Dobré by boli aj 44, ale tam už mi trochu lietala päta. No najmä to jemné odstupňovanie veľkostí je super. Nohu mám širokú, ale ani normálny strih topánok mi nerobil problém. Len keď som mal na nohách moju obvyklú veľkosť 43, už som to na vonkajších okrajoch chodidla cítil. Čo sa tvaru týka - na pohľad z boku je vidieť, ako je bota vpredu podvihnutá do takej kolísky, vzadu ale skoro rovná.

Podrážka je dvojfarebná, lebo tá červená časť je na dotyk tvrdšia ako tá žltá. Modré X znamená „frixion blue“ – taký vraj zlatý stred medzi piatimi lasportiváckymi typmi podrážok. Priľnavosť je tu z používaných zmesí najmenšia, odolnosť voči oderu naopak najvyššia. Tabuľka s podrobnejším prehľadom je v prílohe. Vpredu je podrážka dvihnutá do malého nárazníčka, prelepeného cez špičku, výška zubov je 5 mm.

Červené_zúbky_tvrdšie,_žlté_na_omak_mäkšie.

Medzipodrážka: dôležitý tlmič nárazov. Na prvý pocit prvých krokov boty dobre odpružené, ale nie zas príliš – to do snehu ani netreba. Rozdiel päta / špička 10 mm, čo ja viem – veľa či málo? Nejako som rozdiel oproti iným mojim botám necítil. Nulový rozdiel ale nemám nikde, len 6 až 8 mm. Pod členkami sú také červené plastové „stabilizátory“, okolo päty je zvonka tiež dáka výstuž, presahuje to až na zvršok, samozrejme. Tlmenie vo vnútri ešte podporuje ergonomická a vraj protismradová, štyri milimetre hrubá vložka Ortholite.

4_mm_na_hrúbku_tiež_podporuje_tlmenie.

Zvršok je masívny, vpredu z drsného materiálu ako nejaká vibrama. Jeho spodok je čiastočne pogumovaný, alebo potiahnutý ešte festovnejším pásom s nápisom La Sportiva, ku ktorému je prišitá tá gamaša. Šnurovanie klasickými guľatými šnúrkami, v spodnej časti cez látkové ušká, v hornej cez dva páry okrúhlych, obšitých dierok. Práve pod uškami je jazyk prekrytý pružnou sieťkou, takže v týchto miestach je noha chránená pred vodou až troma vrstvami. Tou spodnou je jazyk, mäkký a ergonomicky vykrojený „do mierneho úsmevu“.

Gamaša je z pružnej, hrubej, ale čiastočne priesvitnej sieťky, uvidíme ako dlho bude držať sneh. Úplne vzadu je prišitá ku zvýšenej opore päty. Zips na nej je YKK a po zatiahnutí jednoznačne cítiť, ako zaskakuje do garáže v „hornej úvrati“. Dúfam, že tam aj vydrží a zips sa nezačne samovoľne otvárať - lebo gamašu lemuje na vrchu niečo ako tenký neoprénový rukáv, v ktorom je zapustená sťahovacia šnúrka s von trčiacou brzdou. A práve sťahovanie lemu gamaše pôsobí proti zatvorenému zipsu.

Prvé dojmy z terénu? Predvianočné, relatívne teplé počasie perfektne zapasovalo týmto botám so svojimi blatami a mokrými zvyškami snehu vo vyšších polohách. Tak som bol pobehať domáce ihriská fatranské, lesné aj hrebeňové. Na prvých kilákoch som cítil moje široké laby – že by si pýtali širší strih topánok. Ale po takej hodinke už dobre. Nárazníky na špici fungujú, inak by som už mal aspoň jeden palec modrý či zlomený. Dezén drží do aj z kopca ako má, aj na drsnom ľade sa pokúšal udržať ma vo vertikále. Vďaka mu za to.

Najviac pozornosti som samozrejme sústredil na gamaše – až tak, že som mal furt nutkanie pozerať zo zvyku dole, či sa mi gumky pod podrážkou netrhajú alebo neodhŕňajú. Presahujúce koncovky sťahovania gamaší som zasunul dovnútra, nech neplandajú okolo nôh. Nevadili tam dnu, neomínali, super. Trochu som nad členkami cítil len tie koncovky gamaší pri garážach pre zips - predsa len, je tam viac materiálu. Ale chcelo to len pohrať sa so silou utiahnutia. Do rannej rosy či mokrého firnu sú gamaše asi ok, domov som prišiel so suchými nohami aj po šiestich hodinách. Len do vysokého snehu nebudú. Vzadu ešte v pohode, ale vpredu je sťahovacia šnúrka jemne pod okrajom toho „rukávu“, v ktorom je natiahnutá, takže je tam medzi rukávom a nohou priestor, kde by sa sneh rád a rýchlo uložil a postupne sa infiltroval dnu :-) Na toto sú asi lepšie „ponožkové“ gamaše, aké má Uragano alebo Blizzard. Inak spokojnosť, uvidím čo budem po zime hovoriť...

Rišo Pouš

Fotky La Sportiva Crossover – ideál na beh biednou zimou

Súvisiace články:

Diskusia

RE: La Sportiva Crossover – ideál na beh biednou zimou
Čendo 06.01.2021
Parádny testík ! Tak nech slúžia ako majú. Som išiel do tých SKY Pro od Dynafitu a tiež max.spokojnosť. :-)

RE: La Sportiva Crossover – ideál na beh biednou zimou
Ripo 06.01.2021
No testík... Zatiaľ len predstavenie a prvé dojmy, uvidíme neskôr. Ale vďaka, tebe tiež nech slúžia tie tvoje čím dlhšie. Lebo čoraz častejšie počúvam, že sú boty len spotrebný tovar :-(

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri