Nová čelovka Fenix HM51R Ruby

29.11.2018
nova-celovka-fenix-hm51r-ruby

Zima sa blíži a s ňou prichádza aj obdobie keď čelovky dostanú najviac zabrať. Minule sme si tu predstavili čelovku Fenix HL40R.


Kvalitná čelovka so Zoomom ktorá má svietivosť 600 lumenov na diaľku až 147 metrov a už sa teší ako sa popasuje s rýchlosťou lyžiara rútiaceho sa pomedzi stromy potme dole.

 

 

Dnes sa pozrieme bližšie na jej menšieho brata Fenix HM51R.

 

Táto posledná novinka od čínskej firmy je zaujímavá tým, že bola špeciálne vyrobená podľa vylepšení navrhnutých od českého zástupcu tejto značky. 77 gramov vážiaca čelovka s maximálnou svietivosťou 500 lumenov je oproti vyššie spomínanej výrazne ľahšia a menšia, priam sa núkajúca na využitie pri nočnom behu.

 

Svietivosť v siedmych režimoch s maximálkou 500 lumenov je na túto aktivitu úplne postačujúca. Táto čelovka však ponúka oveľa viac.

 

 

V kovovom vodotesnom tele je ukrytý nabíjací Li-ion akumulátor RCR123/16340 ktorý sa nabíja káblom z ľubovoľného USB zdroja.  Nahradiť sa však dá aj jednorázovou batériou CR123A. Pre potreby dlhšej prevádzky je odporúčané dokúpiť si ďalší nabíjací akumulátor Fenix ARB-L16-700.

Fenix HM51R ponúka sedem svietiacich režimov, tri z toho sú v červenom svetle:

 

technické_parametre_siedmych_režimov_svietenia

 

Prepínanie medzi jednotlivými režimami je perfektne vymyslené, logické a praktické. Výborným zlepšovákom je možnosť okamžitého prechodu na červené svetlo dvomi rýchlymi stlačeniami spínača.

Podrobný návod obsluhy a prepínanie medzi jednotlivými režimami si nájdete na webe predajcu www.kronium.cz alebo ešte lepšie na videu ktoré je v tomto článku dole.

Samozrejmosťou vybavenia čelovky je indikácia nabíjania červeným a zeleným svetlom. Rovnako potrebným a dôležitým vybavením je postupné prechádzanie do nižších režimov pri vybíjaní akumulátoru.

Ideálnou na behanie robí túto čelovku aj dióda Cree XP-G3 s neutrálnym odtieňom bieleho svetla. Vytvára totiž rovnomerný pravidelný kužel príjemného svetla v ktorom sa výborne rozlišujú aj malé detaily.

Dole vidíme detail Fenix HM51R pri maximálnom režime: (87 metrov/ 500 lumenov)

 

Fenix_HM51R

 

Pre porovnanie na tomto obrázku dole je Fenix HL40R na maximálnom výkone, ZOOM zaostrený do diaľky. Z tohto porovnania je zrejmé že čelovka so Zoomom bude viac využiteľná pri potrebe svietiť na väčšie vzdialenosti. (max.147metrov)

 

Fenix_HL40R

 

Pre ilustráciu som ešte urobil aj záber za rovnakých podmienok s čelovkou PETZL Actic Core pri max režime svietenia: obrázok dole

 

Petzl_Actic_Core

 

Fenix HM51R ponúka okrem kvalitného svetla aj možnosť výborného ovládania. V gumenom úchyte, ktorý dostanete aj náhradný si ju môžete natočiť ľubovoľne v smere hore-dole. Kvalitne odvetraný elastický popruh slúžiaci na uchopenie čelovky na hlavu alebo prilbu má na sebe silné reflexné prvky.

Špecialitou tejto čelovky je aj magnet na konci kovového trupu. Po vybratí z gumeného úchytu ju takto môžete pripevniť na kovový predmet. Rovnako ju po vybratí z úchytu môžete strčiť do vrecka a nosiť ju ako vreckové svietidlo.

Na tak maličký predmet je to naozaj obrovský výkon. Obidve spomínané čelovky od Fenixu sa javia ako výborne sa navzájom dopĺňajúce pri celonočnom dobrodružstve niekde v divočine. Otáznikom je pre mňa ešte ich výdrž pri dlhšom používaní... uvidíme.

V priebehu zimy vám prinesieme ešte ďalšie informácie o tom ako sa im darilo pri nočných skialpových výletoch.

 

Martin Bartoň 

 

www.kronium.cz

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri